Çfarë deklaron nga burgu 50-vjeçari shqiptar që vrau kunatin pasi i përdhunoi vajzën, avokati: Është i shqetësuar vetëm për fëmijët

“Ai është i shqetësuar vetëm për fëmijët e tij”, thotë avokati i autorit të vrasjes së pak ditëve më parë në Volos për situatën në të cilën ndodhet klienti i tij.

Autori 50-vjeçar i vrasjes në Volos ka mësuar vetëm pak ditë më parë për  abuzimin seksual  që ka pësuar vajza e tij që në moshën 9-vjeçare dhe shantazhin që pasoi për të mos folur.

Megjithatë, 18-vjeçarja nuk ia ka treguar emrin e autorit, gjë që ka ndodhur pas presioneve të shumta mëngjesin e së martës së kaluar dhe teksa të dy ndodheshin në zyrën e avokatit për këtë rast konkret.

Pak orë më vonë, 50-vjeçari mori në dorë ligjin dhe vrau kunatin e tij.

33-vjeçari e kishte ngacmuar vajzën e dhëndrit që në moshën  9-vjeçare.

Fillimisht, duke përfituar nga mungesa e prindërve të saj teksa ata ishin në punë, ai iu afrua fëmijës dhe e  ngacmoi. Më pas nisi ta përkëdhelte dhe ta prekte në vende intime, ndërsa sapo e mitura mbushi 12 vjeç, ka vazhduar  ta përdhunojë.

“Autori i ka kuptuar përmasat e pasojave të veprimit të tij dhe e vetmja gjë që e shqetëson është e ardhmja e fëmijëve të tij. Ai pyet vetëm për fëmijët e tij dhe shqetësohet se si do të jetojnë pasi ai ishte mbështetës i tyre. I ka sjellë siguri në jetë, i ka mbështetur financiarisht”, tha për gegonota.neës avokati i autorit, zoti Vasilikos.

18-vjeçarja që akuzoi viktimën 33-vjeçare si zhvatë dhe përdhunuese fëmijësh ka në krah dy motrat e saj.

Janë marrë deklarata dhe janë konfirmuar deklaratat e motrës së tyre, ndërsa sipas z. Vasilikos nga hetimi ka rezultuar se edhe persona të tjerë e kanë ditur se çfarë po ndodhte dhe do të thirren për të dëshmuar.

18-vjeçarja aktualisht po merr mbështetje nga një psikolog për të menaxhuar ngjarjet që shënuan fëmijërinë e saj, të tashmen dhe të ardhmen e saj dhe seancat intensive do të vazhdojnë. Gruaja e viktimës nuk ka dhënë ende një deklaratë por ka deklaruar një padi civile./albeu.com


Shtuar 13.01.2024 08:42