Ç’do të bëjë nëse deputetët braktisin Kuvendin prej tij? Berisha i “vë vulën” me përgjigjen

Pas shpalljes “non grata” nga ana e SHBA, ish-kryeministri Sali Berisha është gjendur përballë kërkesës së Amerikës për t’u mos u futur në Kuvendin e ri, pavarësisht mandatit të fituar në zgjedhjet e 25 Prillit.

Ditën e sotme kreu I PD Lulzim Basha u përball me një kërkesë të ambasadores së Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, për “braktisjen” e Berishës dhe mos futjen e tij në Kuvend.

Gjatë një interviste në “Ora neës”, Berisha ka deklaruar publikisht se do të jetë pjesë e Kuvendit të Shqipërisë dhe do të gëzojë mandatin e fituar nga shqiptarët.

PJESË NGA INTERVISTA:

PYETJE: Në qarkun e gazetarëve thuhet se disa deputetë do të braktisin punimet në ditën e parë të Kuvendit, nëse ju do të jeni prezent, çfarë do të bëni?

Sali Berisha: Unë nuk kam asnjë lidhje me axhendën e Kuvendit. Do të shkoj të ulem me krenari në vendin tim. Aty ku ma kanë caktuar qytetarët.