Vdekja e Ebrahim Raisit, Irani cakton datën për zgjedhjet presidenciale

Zgjedhjet presidenciale në Iran do të mbahen më 28 qershor, pas vdekjes së presidentit iranian Ebrahim Raisi në aksidentin me helikopter. Siç raportohet kandidatët mund të regjistrohen nga 30 maji deri më 3 qershor dhe fushata do të zgjasë nga 12 qershori deri në mëngjesin e 27 qershorit.

Gjithashtu presidenti iranian Ebrahim Raisi vdiq në një aksident në një përplasje helikopteri. Ai ndodhej së bashku me ministrin e tij të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian të dielën në provincën e Azerbajxhanit Lindor, në veriperëndim të Iranit, ku fatkeqësisht humbën jetën.