U kërcënuan për sulm terrorist, policia çeke shton masat e sigurisë

Ministri i Brendshëm çek Vit Rakusan ka konfirmuar ditën e sotme se në Republikën Çeke janë vendosur masa të shtuara sigurie për shkak të një sulmi të mundshëm terrorist, pasi policia çeke arrestoi një burrë amerikano-jugor të akuzuar për një krim të rëndë lidhur me terrorizmin.

Gjithashtu masat e sigurisë janë shtuar të shtunën mbrëma në vendet publike, qendrat tregtare dhe qendrat e trafikut në të gjithë Republikën Çeke për shkak të rrezikut të mundshëm të një sulmi terrorist dhe më shumë informacion do të publikohet të hënën pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Falë ndihmës së publikut, hetuesit kriminalë nga Departamenti i Ekstremizmit dhe Terrorizmit arritën të gjejnë dhe arrestojnë një person të dyshuar për një krim veçanërisht të rëndë”, njoftoi policia çeke në platformën X mëngjesin e sotëm.


Shtuar 9.06.2024 16:20