Tragjedi, digjet banesa, shuhet familja me 6 anëtarë

Gjashtë anëtarë të një familjeje, një çift dhe katër fëmijët e tyre, humbë jetën pas shpër shpërthimit të një zjarri në shtëpinë e tyre në qytetin belg të Ui natën e së martës në të mërkurë, thanë autoritetet lokale.

Sipas informacioneve të para zjarri ka ardhur si pasojë e një incidenti dhe në ato momemente familja po flinte, shkruajnë mediat e huaja.

“Fëmijët, katër vajza nga mosha 5 deri në 14 vjeç, të gjithë ndiqnin shkollën dhe prindërit e tyre ishin të përfshirë në mënyrë aktive në jetën shoqërore të komunitetit. Jam i shkatërruar, kaq shumë të vdekur nga zjarri, nuk kam parë diçka të tillë për 30 vjet”, tha kryebashkiaku Eric Dozon. Kjo tragjedi e ka zhytur në zi këtë qytet që ndodhet midis Namurit dhe Lièges.

Zjarri dyshohet se ka nisur aty ku ndodhej një divan dhe tymi toksik i lëshuar nga djegia e divanit rezultoi fatal për familjen, tha një zëdhënëse e zyrës së prokurorit të Liege. Sipas saj, zjarri mund të jetë shkaktuar nga një qark i shkurtër, nga një qiri ose një cigare e ndezur.

Zjarrfikësit shkuan me shpejtësi në vendngjarje, por nuk mundën të hynin në shtëpinë, e cila tashmë ishte përfshirë nga flakët.

“Kur mbërritëm, fasada ishte kthyer tashmë në një mur zjarri, flakët po e përfshinin ndërtesën nga kati përdhes në katin e dytë”, shpjegoi drejtuesi i tyre, Christoph Zando. Sipas Zando, shtëpia nuk kishte detektorë tymi.


Shtuar 15.11.2023 21:19