Sulmet e Mbretërisë së Bashkuar në Jemen, Sunak: Janë shkatërruar 13 objektiva të rebelevë Houthi

Sulmet ajrore të Mbretërisë së Bashkuar në Jemen shkatërruan 13 objektiva Houthi, tha Rishi Sunak në Dhomën e Komunave.

Kryeministri tha se militantët Houthi të mbështetur nga Irani filluan mbi 25 “sulme të paligjshme dhe të papranueshme” në anijet tregtare në Detin e Kuq që nga 19 nëntori.

Ai tha më 9 janar “ata ngritën një sulm të drejtpërdrejtë kundër luftanijeve britanike dhe amerikane. Ata qëlluan mbi anijet tona dhe marinarët tanë. Ishte sulmi më i madh ndaj Marinës Mbretërore për dekada. Dhe kështu ne vepruam.”

Ai tha se vlerësimi fillestar ishte se “sulmet e kufizuara” kishin shkatërruar të 13 objektivat e planifikuara.

Nuk ka pasur dëshmi të viktimave civile, tha zoti Sunak.


Shtuar 15.01.2024 17:21

Tags: ,