Protesta të dhunshme në Greqi kundër vaksinimit të detyruar, policia ndërhyn me gaz e ujë për të shpërndarë turmën

Policia greke përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë njerëzit që ishin mbledhur në Athinën qendrore të Shtunën për të protestuar kundër vaksinimeve të detyrueshme COVID-19.

Më shumë se 4,000 njerëz u mblodhën jashtë parlamentit grek për herë të tretë këtë muaj për të kundërshtuar vaksinimin e detyrueshme për disa punëtorë, të tilla si kujdesi shëndetësor dhe personeli infermieror.

Një zyrtar i policisë, i cili kërkoi të mos përmendej me emër, tha se disa protestues kishin hedhur bomba benzine, duke bërë që policia të përgjigjet me gaz lotsjellës, raporton Reuters.

Sondazhet e fundit treguan se shumica e grekëve do të kryenin vaksinën kundër COVID-19 i cili ka marrë jetën 12,890 persona në Greqi që kur shpërtheu pandemia vitin e kaluar. Rreth 45% e një popullsie prej 11 milion janë të vaksinuar plotësisht.

Greqia ka urdhëruar vaksinimin e personelit të kujdesit shëndetësor dhe shtëpisë së pleqve ndërsa rastet janë rritur. Gati 2500 raste u raportuan të Shtunën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të njerëzve të infektuar në 474,366.


Shtuar 25.07.2021 08:22