OBSH: Operacioni i zgjeruar ushtarak i Izraelit në Rafah duhet të përfundojë

Hanan Balkhy, drejtoresha rajonale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Mesdheun Lindor, thotë se inkursioni i Izraelit në Rafah po vendos jetën e 1.5 milionë njerëzve, përfshirë 600,000 fëmijë, “në rrezik të madh” dhe “duhet të përfundojë tani”.

Ndërsa agjencia shëndetësore e OKB-së dhe partnerët e saj “janë të përkushtuar të qëndrojnë dhe të ofrojnë” shërbime në Rafah, shkroi Balkhy në një postim në X, kjo kërkon “qasje të papenguar të ndihmës përmes pikës kufitare Rafah, e cila duhet të rihapet urgjentisht”.

“Një armëpushim urgjent në Gaza është i nevojshëm tani, për hir të njerëzimit,” tha Balkhy./albeu.com


Shtuar 7.05.2024 14:56