Madonna u bën thirrje amerikanëve: Kontrolli i armëve duhet të jetë vaksina e re (VIDEO)

Diva e muzikës, Madonna u bëri thirrje amerikanëve që të merren me kontrollin e armëve si “vaksinimi ri” pas vdekjes së Adam Toledo dhe Dodd Ëright.

Protestat dhe më shumë thirrjet për policinë dhe reformën e kontrollit të armëve po përshkallëzohen në Shtetet e Bashkuara pas vdekjeve të fundit të Toledo, 13 vjeç dhe Ëright, 20 vjeç, përkatësisht në 29 mars dhe 11 prill.

Në një video që ndau në Instagram, këngëtarja u bëri thirrje amerikanëve që të “zgjohen” nga dhuna e armatosur që ka munduar kombin për vite me radhë.

“Ekziston një vaksinë e re!”, shkroi Madonna në mbishkrimin e postimit. “Quhet kontroll armësh! Duhet të jetë e detyrueshme. Do të shpëtojë jetë! ” shtoi ajo.

Në videon që shoqëron postimin, këngëtarja mban një kapele blu me fytyrë të plotë dhe më pas shfaqet në ndërtesa të ndryshme në Los Angeles duke postuar postera me parullat #WAKEUPAMERICA dhe #GUNCONTROLNOW.

“A keni dëgjuar për këtë vaksinë të re në Amerikë? Do të na mbajë të gjallë të gjithëve. Do të na mbajë të gjithë të sigurt. “Quhet kontroll me armë”, tha Madonna në video.

Në një postim tjetër, mbretëresha e popit u referohet dy incidenteve të fundit në SH.B.A. me njerëz të paarmatosur të cilët u qëlluan dhe u vranë nga policia.

“Adam Toledo ishte 13 vjeç, Dode Wright ishte 20 vjeç. Oficerët e policisë që i vranë ata akuzohen vetëm për vrasje nga pakujdesia. Kjo është çmenduri. I çuditshëm. E megjithatë konsiderohet normale në shoqërinë tonë. Po njerëzit vrasin njerëz, jo armë. Sidoqoftë, shumica dërrmuese e njerëzve janë të painformuar dhe zotërimi i armëve është shumë i lehtë. Nëse do të ishte e paligjshme, askush nuk do të ndiente nevojën për të pasur një armë për t’u mbrojtur nga ata që kanë armë. Sa i përket policisë që vret fëmijë të pafajshëm: të shtënat, mbytjet dhe vrasjet brutale të njerëzve të pafajshëm; ata duhet të shkojnë në burg menjëherë për pjesën tjetër të jetës së tyre. Asnjë gjyq, asnjë sistem i korruptuar i drejtësisë “.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Madonna (@madonna)


Shtuar 20.04.2021 16:25