Lufta/ SHBA dhe Britania e Madhe sulmojnë dhjetëra objektiva të Houthit (VIDEO)

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nisur sulme kundër dhjetëra objektivave Houthi në Jemen. Pentagoni thotë se avionët luftarakë kanë kryer sulme në 18 vende, operacioni i katërt i përbashkët nga aleatët kundër Houthit.

Sulmet përfshinin depo armësh, drone, sisteme të mbrojtjes ajrore, radar dhe një helikopter, tha Departamenti i Mbrojtjes. Ushtritë e Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar vepruan me mbështetjen e Australisë, Bahreinit, Kanadasë, Danimarkës, Holandës dhe Zelandës së Re.

Shefi i Pentagonit tha se SHBA-të “nuk do të hezitojnë të veprojnë, nëse është e nevojshme, për të mbrojtur jetët njerëzore dhe lirinë e tregtisë në një nga rrugët ujore më kritike në botë” dhe Houthi “do të paguajnë pasojat nëse ata nuk do të ndalojnë sulmet e tyre të paligjshme”.

Mbretëria e Bashkuar thotë se aleatët vepruan për të “degraduar më tej” aftësitë Houthi.

“Këto sulme të sakta kanë për qëllim të prishin dhe degradojnë aftësitë që Houthi-t përdorin për të kërcënuar tregtinë globale, anijet detare dhe jetën e marinarëve të pafajshëm në një nga rrugët ujore më kritike në botë.”

Në një deklaratë të përbashkët, Pentagoni tha se “tashmë më shumë se 45 sulme të Houthis ndaj anijeve tregtare dhe detare që nga mesi i nëntorit përbëjnë një kërcënim për ekonominë globale, si dhe sigurinë dhe stabilitetin rajonal, dhe kërkojnë një përgjigje ndërkombëtare”.

Ushtria amerikane tha më herët se kishte shkatërruar shtatë raketa të lëvizshme anti-anije Houthi që po përgatiteshin për sulme.

 


Shtuar 25.02.2024 08:59