Komandanti iranian zotohet të hakmerret për sulmin vdekjeprurës në Siri

Një komandant i lartë ushtarak iranian ka risjellë premtimin e vendit për t’u hakmarrë pasi një sulm ajror në Siri vrau 12 persona, përfshirë dy gjeneralë iranianë. Gjenerali Mohammad Bagheri, shefi i përbashkët i shtabit të Iranit, u tha personave të mbledhur për funeralin e gjeneralit Mohammad Reza Zahdi se Irani do të vendosë se kur dhe si të organizojë një “operacion” për të marrë hak.

“Koha, lloji, plani i operacionit do të vendoset nga ne, në një mënyrë që e bën Izraelin të pendohet për atë që bëri. Kjo patjetër do të bëhet”, tha gjenerali Bagheri.

Sulmi, për të cilin u fajësua gjerësisht në Izrael, shkatërroi konsullatën e Iranit në Siri. Gjeneral Zahdi ishte komandanti më i lartë i vrarë në sulm.

Ky sulm në një kompleks diplomatik iranian ishte një përshkallëzim i rëndësishëm në një luftë të gjatë “në heshtje” midis dy armiqve të mëdhenj dhe Izraeli është përgatitur për një përgjigje iraniane. Tensionet janë ndezur në sfondin e luftës gjashtëmujore Izrael-Hamas në Gaza dhe kanë rritur frikën e një konflikti më të gjerë rajonal.

Grupi militant islamik Hamas, i cili ka sunduar Gazën për 17 vjet, është një nga përfaqësuesit e Iranit, së bashku me milicinë e Hezbollahut të Libanit dhe rebelët Houthi të Jemenit.


Shtuar 6.04.2024 23:29