Indi/ Zbulohet një gjarpër i zhdukur me gjatësi deri në 50 metra

Një gjarpër i zhdukur, i cili është edhe më i madhi në llojin e tij, është zbuluar nga shkencëtarët në Indi.

Gjarpri gjigant u identifikua si Vasuki Indicius, një specie që daton 47 milionë vjet më parë dhe është gati dyfishi i madhësisë mesatare të pitonëve dhe gjarpërinjve të tjerë të ngjashëm, raporton CBS News.

Në një studim të botuar në revistën Scientific Reports, studiuesit nga Instituti Indian i Teknologjisë Roorkee thanë se zbuluan një “shtyllë kurrizore të ruajtur në mënyrë të shkëlqyer, të pjesshme” të gjarprit.

Gjarpri ka të ngjarë të ishte një grabitqar që e ngushtoi prenë e tij si një piton, ndërsa studiuesit arritën në përfundimin se ai ka të ngjarë të lëvizte ngadalë.

Studiuesit gjetën 27 rruaza dhe analizuan secilën për të identifikuar pozitivisht ekzemplarin, i cili është i zhdukur
Nga ekzemplarët që gjetën, ata zbuluan se gjarpri ishte rritur plotësisht dhe kishte një trup të gjerë cilindrik. Studimi shton se gjarpri mund të peshojë gati një ton (1000 kilogramë).

I vetmi gjarpër tjetër i krahasueshëm për sa i përket gjatësisë është Titanoboa i zhdukur, i konsideruar gjerësisht gjarpri më i madh në botë, i cili ishte rreth 15 metra i gjatë dhe 0.9 metra i gjerë.


Shtuar 23.04.2024 16:58

Tags: