Hapi zjarr në një kishë në Hjuston me djalin, 36-vjeçarja në betejë për kujdestarinë dhe me një histori kriminale

Një grua një Teksas hyri në një kishë të madhe të dielën pasdite me armë, ndërsa së bashki me djalin e saj 7-vjeçar hapi zjarr përpara se të vritej nga oficerët.

Të shtënat me armë e lanë fëmijën në gjendje kritike dhe një tjetër burrë u plagos. Autoritetet po hetojnë të shtënat në kishën Lakeëood të televangjelistit dhe pastorit Joel Osteen.

Gruaja, e identifikuar si Genesse Ivonne Moreno, 36 vjeç, hyri në kishë pak para orës 14:00 e veshur me një pallto dhe çantë shpine dhe hapi zjarr, tha shefi i çështjes. Oficerët “e qëlluan dhe e vranë në vetëmbrojtje” pasi ajo drejtoi armën drejt tyre.

Nuk dihet se kush ka qëlluar që ka plagosur fëmijën. Policia nuk ka dhënë detaje rreth motivit të mundshëm të të shtënave. I plagosuri u qëllua në këmbë, kërkoi trajtim në spital dhe u lirua, tha Finner të hënën. Ai u identifikua si Tom George Thomas.

Të shtënat janë vetëm rasti i fundit i dhunës me armë që prish jetën amerikane në vende që dikur konsideroheshin të sigurta. Ky ishte në një vend adhurimi. Të tjerët kanë qenë në shkolla , dyqane ushqimore , qendra tregtare, spitale , kampuset e kolegjeve dhe festa në shtëpi.

Ja çfarë dihet deri më tani.

Gruaja kishte histori kriminale, betejë të ashpër për kujdestarinë

Ajo ishte një nënë beqare në përpjekje për të nisur një biznes. Moreno është arrestuar disa herë për shkelje të vogla gjatë dy dekadave të fundit, duke përfshirë posedimin e marihuanës, një sulm, armëmbajtje pa leje, rezistencë ndaj arrestimit dhe një akuzë për falsifikim. Por në të 30-at e saj, ajo e përshkruan veten në rrjetet sociale si themeluese e një firme të patundshmërive dhe shërbimeve financiare. Me llogarinë e saj në faqet e mediave sociale, ajo është e përfshirë në shitjet e gjithçkaje, nga apartamentet e reja deri te qendrat tregtare. Një postim i mediave sociale në Mars 2020 tregon një pamje të një letre formulari nga Kisha e Lakeëood që falënderon Moreno për dhurimin e saj.

CNN tregoi historinë e një beteje të ashpër për kujdestarinë midis Morenos dhe përfaqësuesve të familjes së ish-bashkëshortit të saj në llogaritë e saj në mediat sociale. Në vitin 2022, kur procedura e saj e divorcit u transferua në gjykatë, sipas një avokati që e përfaqësonte, Moreno u arrestua gjithashtu për një akuzë për armë.

Avokati William Capasso tha se ai përfaqësonte Moreno në 2021-2022 dhe tha se Genese Ivone Moreno quhej Jeffrey Moreno Carranza në atë kohë. Capasso tha se ai më vonë u tërhoq si avokat i saj dhe ajo përfaqësoi veten në procedurat e divorcit.

Grua kërcënoi gjithashtu me bombë

Moreno kërcënoi se kishte një bombë, por autoritetet kontrolluan automjetin e saj dhe çantën e shpinës dhe nuk gjetën eksploziv, tha shefi i policisë së Hjustonit.

Ajo gjithashtu po spërkatte “një lloj lënde në tokë”, tha Finner, por ai nuk dha detaje të mëtejshme. Urdhri i kontrollit për shtëpinë e Morenos thoshte se ajo kishte litar të verdhë të ngjashëm me një kordon shpërthimi dhe “substanca në përputhje me prodhimin e pajisjeve shpërthyese”.

Dëshmitari përshkruan tingujt ‘të çrregullt’ të të shtënave dhe britmave

Një grua që ndodhej brenda kishës në kohën e të shtënave i tha filialit të CNN, KHOU Osteen, po përshëndete njerëzit pas përfundimit të shërbimit dhe ajo ishte ndër të fundit që e takoi atë.

Menjëherë pas kësaj, tha ajo për stacionin e lajmeve, ajo dëgjoi goditje të përsëritura, pothuajse si “tinguj mekanikë”.

“Pothuajse dukej sikur tavolinat e palosshme po çmontoheshin dhe po hidheshin në dysheme,” tha ajo. “Por ata ishin të çrregullt.”

Më pas, gruaja tha se dëgjoi të shtëna të tjera dhe pa njerëz që bërtisnin dhe vraponin. Ajo vrapoi në një dhomë dhe u shtrëngua brenda me shumë njerëz të tjerë, duke përfshirë një fëmijë. Grupi vendosi dy rrasa të mëdha druri në derë që të mos hapej, dhe më pas, ata filluan të luten.

“Ne ishim mirënjohës,” tha ajo. “Ne mund të kishim qenë një viktimë. Mund të ishim qëlluar.”


Shtuar 12.02.2024 23:12