Gjendet helikopteri i zhdukur me 5 marinsa amerikanë në bord

Një helikopter ushtarak, që u raportua i zhdukur, u gjet në Kaliforninë Jugore të mërkurën në mëngjes, por një operacion kërkimi dhe shpëtimi vazhdon për pesë marinsat e zhdukur në bord, tha Trupi Detar i SHBA.

Helikopteri CH-53E Super Stallion u raportua se ishte vonuar në Stacionin Ajror të Marinës Miramar të martën mbrëma. Helikopteri u nis nga Baza e Forcave Ajrore Creech pranë Las Vegas për në Miramar, në zonën e San Diegos.

Trupat e Marinës tha se marinsat e zhdukur u caktuan në Skuadron e Helikopterëve të Rëndë Detare 361, pjesë e Krahut të Tretë të Avionëve Detarë, i cili ka selinë në Miramar. Sipas Departamentit të Sherifit të Qarkut San Diego, ekipi i kërkim shpëtimit krehu terrenin e vështirë dhe me baltë për aeroplanin të mërkurën herët.

Ekipet “po përdornin mjetet tokësore dhe të aviacionit për të gjetur ekuipazhin ajror në koordinim me Departamentin e Sherifit të Qarkut San Diego dhe agjenci të shumta federale, shtetërore dhe lokale”, tha në një deklaratë Krahu i Tretë i Avionëve Detarë.

Përpjekjet e kërkimit janë vështirësuar nga bora e madhe në zonë, thanë zyrtarët. CH-53E është një helikopter i rëndë që mund të transportojë trupa dhe pajisje dhe deri në 16 tonë ngarkesë, sipas Marinës së SHBA.