Fundoset varka në brigjet e Tunizisë, 5 emigrantë të vdekur, 10 të zhdukur

Të paktën pesë emigrantë afrikanë vdiqën dhe 10 të tjerë u zhdukën pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë, teksa përpiqeshin të kalonin Mesdheun për në Itali.

Roja bregdetare shpëtoi 20 emigrantë që kishin qenë në varkën e mbipopulluar, e cila u mbyt në Louata në rajonin Sfax të premten.

Vija bregdetare e Sfax është bërë një pikënisje kryesore për njerëzit që ikin nga varfëria në Afrikë dhe Lindjen e Mesme për një shans për një jetë më të mirë në Evropë.

Në muajt e fundit, qindra njerëz janë mbytur në brigjet e Tunizisë, me një rritje të frekuencës së tentativave për kalime nga Tunizia dhe Libia drejt Italisë.

Në dritën e një krize të paprecedentë ekonomike dhe financiare në Tunizi, më shumë se 18,000 tunizianë udhëtuan me varka në Evropë në vitin 2022, sipas grupit të të drejtave të Forumit Tunizian për të Drejtat Ekonomike dhe Sociale. /albeu.com


Shtuar 7.01.2023 15:15