Borrell: Dërgimi i armëve në Ukrainë është çështja më urgjente

Bashkimi Evropian duhet të gjejë mënyra që të furnizojë me municione të mjaftueshme Ukrainën që ajo të jetë në gjendje të vazhdojë luftën kundër agresionit rus, tha të hënën kryediplomati i BE-së, Josep Borrell.

“Është çështja më urgjente. Nëse dështojmë në këtë drejtim, rezultati i luftës është në rrezik,” tha zoti Borrell përpara një takimi me ministrat e jashtëm të vendeve të BE-së në Bruksel.

Paralajmërimi vjen ndërsa rezervat e municioneve në depot e vendeve të BE-së po pakësohen.

Zoti Borrell i bëri komentet para një takimi të ministrave të jashtëm të bllokut, tema kryesore e të cilit është lufta në Ukrainë.

Ai tha se forcat ruse po qëllojnë rreth 50,000 fishekë artilerie çdo ditë dhe se furnizimet e Ukrainës me municione duhet të ngrihen në të njëjtin nivel./VOA


Shtuar 20.02.2023 17:55