Bella Hadid bie nga froni, aktorja 29-vjeçare shpallet femra më e bukur në botë

Harrojeni Jennifer Lopez dhe Bella Hadid, pasi Jodie Comer është shpallur femra më e bukur në botë, sipas shkencës. Aktorja 29-vjeçare e Killing Eve u zbulua se ishte 94.52% e saktë në raportin e artë të bukurisë, i njohur gjithashtu si Phi, që mat përsosmërinë fizike.

Sytë, vetullat, hunda, buzët, mjekra, nofulla dhe forma e fytyrës së saj u matën dhe iu afruan më së shumti nocionit të grekëve të lashtë për atributet me proporcion të përsosur. Ndërsa mund të duket e cekët të vlerësosh një person vetëm për pamjen e tyre, Raporti i Artë është një ekuacion matematikor i krijuar për herë të parë nga grekët në një përpjekje për të matur bukurinë.

Premisa është se sa më afër raportet e një fytyre ose trupi me numrin 1.618 (Phi), aq më të bukura bëhen ato.

Ylli i Dune, Zendaya, doli në vendin e dytë me 94,37%, ndërsa modelja Bella Hadid, ishte e treta me 94,35%.

Këngëtarja Beyonce, 41 vjeç, u rendit në vendin e katërt me një rezultat prej 92.44%, por të gjitha u konsideruan afër rezultatit të përsosur prej 100%.