BILANCI: Tmerr në Afganistan, shkon në 920 numri i viktimave nga tërmeti! Dalin pamjet e frikshme (VIDEO)

Numri i viktimave nga tërmeti në Afganistan dhe Pakistan ka vijuar të rritet.

Deri më tani raportohet për 920 viktima dhe rreth 600 të plagosur.

Lajmin e bën të ditur BBC.

Fotot e shpërndara në mediat sociale tregonin njerëz në barela, rrënoja dhe shtëpi të rrënuara në provincën Paktika. Udhëheqësi i talebanëve Hibatullah Akhundzada tha se qindra shtëpi u shkatërruan dhe numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet.

Zëvendësministri i tij për menaxhimin e fatkeqësive, Sharafuddin Muslim tha në një konferencë për shtyo se të paktën 920 njerëz kanë humbur jetën dhe 600 të tjerë janë plagosur.

Tërmeti goditi rreth 44 km (27 milje) nga qyteti juglindor i Khost, pak pas orës 01:30 me orën lokale (21:00 të martën GMT), kur shumë njerëz ishin në shtëpi, duke fjetur.