Biden paralajmëron Putinin për “masa të forta” mes frikës së pushtimit të Ukrainës

Shtetet e Bashkuara thonë se janë duke përgatitur “përgjigje të fuqishme” për frikën e një pushtimi rus të Ukrainës, pasi Joe Biden dhe Vladimir Putin folën të martën.

Në një bisedë virtuale, presidenti Biden shprehu shqetësime të thella lidhur me shtimin e trupave ruse dhe kërcënoi “masa të forta ekonomike dhe të tjera”, tha Uashingtoni.

Ndërsa Rusia thotë se nuk do të sulmojë Ukrainën.

Presidenti Putin akuzoi Ukrainën për provokim dhe kërkoi garanci kundër zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe vendosjes së armëve pranë Rusisë.

Bisedimet filluan në orën 10:07 me kohën Lindore të SHBA-së (15:07 GMT; 18:07 me orën e Moskës), tha Shtëpia e Bardhë.

Ata u mbajtën në një lidhje të sigurt video të krijuar nën administratat e mëparshme, por nuk ishin përdorur më parë, tha agjencia ruse e lajmeve Tass.

Pamjet video të momenteve të hapjes treguan përshëndetje miqësore midis udhëheqësve të SHBA-së dhe Rusisë. Bisedimet vazhduan më pas me dyer të mbyllura, duke zgjatur rreth dy orë./albeu.com


Shtuar 8.12.2021 08:04