Biden miraton paketën më të madhe të ndihmës për Ukrainën, kjo është shifra

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar rreth 40 miliardë dollarë, ose 32 miliardë paund, ndihmë për Ukrainën, paketa më e madhe e ndihmës që nga pushtimi i Rusisë, sipas The Guardian.

Lajmi vjen pasi senati amerikan miratoi të enjten projektligjin e ri masiv ushtarak dhe humanitar të Biden për Ukrainën. Paketa përfshin ndihmën ushtarake, ekonomike dhe humanitare dhe u votua me 86 vota pro dhe 11 kundër.

Biden ndodhet aktualisht në Seul për samitin e tij të parë me presidentin e ri të Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol.

 


Shtuar 21.05.2022 13:17