Belgjika uron shqiptarët për festën e Pavarësisë, vesh “shqip” statujën e famshme mes Brukselit (FOTO LAJM)

Dje dhe sot Shqipëria feston 28-29 Nëntorin, festën e Flamurit dhe festën e Pavarësisë.

Kjo festë mblodhi shqiptarët anë e mbanë botës për të kujtuar rrënjët e tyre dhe për të vlerësuar origjinën dhe simbolet tona kombëtare.

Kjo festë është kujtuar edhe nga Belgjika e cila ka uruar shqiptarët në mënyrën më interesante të mundshme duke veshur statujën “Manneken-Pis” me kostum kombëtar shqiptar. /albeu.com/