“Balena Vrasëse”, Putin ndryshon emrin e jahtit për t’i shpëtuar sanksioneve

Megajahti me vlerë 90 milionë paund i Vladimir Putinit ndryshoi emrin në “Balena vrasëse” dhe është larguar nga Kaliningrad pasi presidenti kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore në Ukrainë.

Rezidenca lundruese, e quajtur më parë Graceful, u pa për herë të fundit duke u drejtuar për në Shën Petersburg pasi u largua nga porti i saj në provincën ruse të vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë.

Fotot tregojnë se anija 270 metra është riemërtuar Kocatka, fjala ruse për balenën vrasëse.

Ai ishte ankoruar në rajonin e Kaliningradit që kur i shpëtoi sanksioneve duke lënë një kantier detar gjerman disa ditë përpara pushtimit të Ukrainës nga Mad Vlad në shkurt.

Anija besohet të ketë fikur transponderët e saj AIS që do të thotë se nuk mund të gjurmohet

Ndër lukset në jaht janë një pishinë që mund të shndërrohet në një pistë vallëzimi dhe teatër, një piano e madhe dhe bar koktej.


Shtuar 5.10.2022 11:06

koment