Arrestimi i polices greke, flet e ëma e saj: Nuk ka lidhje me bandën, ajo dashuronte një djalë të mirë shqiptar

Nëna e polices  që dyshohet se punonte me 30-vjeçarin shqiptar ka folur ekskluzivisht për protothema.gr dhe jep versionin e saj për përfshirjen e mundshme të vajzës së saj në bandat e Universitetit Politeknik.

Nënë e tre fëmijëve, i ka rritur e vetme pas vdekjes së bashkëshortit rreth 18 vite më parë. Babai i punonjëses së policisë në provë, që do të bënte betimin të shtunën e ardhshme, kishte shërbyer prej kohësh në polici dhe në veçanti në Njësitë e Rivendosjes së Rendit.

“Kështu u njoh me B.-në, një djalë i mirë me origjinë shqiptare që e donte vërtet dhe e do akoma. Marrëdhënia e tyre filloi përpara se vajza ime të shkonte në polici”, thotë nëna e polices.

“Nuk ju fsheh që isha e shqetësuar, por duke folur me fëmijën tim, kuptova që kjo është një marrëdhënie me ndjenja të pastra nga të dyja palët, ndaj nuk pashë ndonjë arsye serioze për të ndërhyrë. Ndoshta pranë tij gjeti dikë që e bënte të ndihej e sigurt. Tani nëse ky fëmijë rrinte me njerëz që bënin gjëra të paligjshme, kjo është diçka që nuk e di, por përsëri po ju them, as ai dhe as vajza ime nuk kanë lidhje me atë që i atribuohen. Imagjinoni që ky djalë të mos kishte as qiranë për të paguar një kafene të vogël që kishte hapur”, shtoi ajo.

Oficerët e policisë që morën pjesë në operacionin madhor për zbërthimin e tre bandave që kishin bazën në rezidencat e studentëve në Universitetin Politeknik, kanë hyrë në shtëpinë e punonjëses së policisë në provë, sipas asaj që tha nëna e saj në orën 10 të mëngjesit të djeshëm.

“Vajza ime ishte duke fjetur në atë moment. Më pyetën nga policia nëse e dija që vajza ime kishte dy celularë dhe i thashë po. Njëri nga dy telefonat ishte i lidhur me Wifi dhe ai e përdorte vetëm për të parë filma, asgjë më shumë.”- shton ajo.

E pyetur nëse e dinte që vajza e saj ndoshta po komunikonte nëpërmjet celularëve me anëtarë të bandave të përfshira në rastet e trafikut të drogës dhe u jepte informacion për lëvizjet e policisë, nëna e punonjësit të policisë në provë u përgjigj: “Ka mundësi që një punonjës policie në provë mos kontrollohej nga shefat? Dhe për t’i informuar se kur do të ketë bastisje apo nuk e di çfarë? Në fillim vajza ime nuk ka shërbyer në Zografou, por në Galatsi dhe Trafik”.

Burime policore thonë se ajo ka dhënë informacione për bastisje të pashmangshme ndaj anëtarëve të bandës së shqiptarëve të cilët jetonin në godinat e vjetra të universitetit politeknik. Ajo shton se pas bastisjes në shtëpinë e tyre dhe sjelljes së vajzës, ka arritur të flasë me të.

“Ajo më bëri të qartë se nuk kishte asnjë lidhje me gjithë këtë dhe se nuk kishte folur me askënd të përfshirë. Unë e besoj atë”, përfundon nëna.

Një 30-vjeçar shqiptar, i identifikuar si Esmin Ferhati është qëlluar me armë zjarri nga një efektive greke. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Zografou në kryeqytetin grek, gjatë një aksioni policor të nisur në një konvikt pranë Universitetin e Teknologjisë, ky dyshohet se strehoheshin persona me precedentë penalë. Deri më tani janë arrestuar rreth 22 persona, mes tyre dhe një punonjëse policie në provë.

Shtuar 28.09.2022 15:20