Amerika do të dhurojë 500 milion vaksina Pfizer, Biden: E kemi përgjegjësi humane

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka folur në lidhje me dhurimin e 500 miliard vaksinave Pfizer për mbi 90 vende të varfra të botës.

Biden tha se SHBA: “Ne e dimë tragjedinë, por gjithashtu dimë dhe rimëkëmbjen. Është përgjegjësia jonë, e kemi detyrim human për të shpëtuar sa më shumë jetë njerëzish”.

Presidenti amerikan tha se ai diskutoi me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson sesi së bashku të dy kombet mund të “udhëheqin përpjekjen globale kundër Covid-19”./albeu.com

Shtuar 10.06.2021 08:06