Ambasada Amerikane u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Ukraina

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kiev i ka bërë thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Ukraina.

Kjo thirrje vjen pas sulmeve masive raketore të ditës së sotme në Ukrainë.

Sulmet e vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë përbëjnë një kërcënim të menjëhershëm për popullsinë dhe infrastrukturën politike, thotë ambasada amerikane

Njoftimi i plotë:

Rusia ka nisur sulme kundër infrastrukturës politike të Ukrainës, si dhe objekteve qeveritare në Kiev dhe gjetkë. Sulmet e vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për civilët dhe infrastrukturën politike. Ambasada e SHBA-së u bën thirrje qytetarëve amerikanë që të kërkojnë strehim në vend dhe të largohen nga Ukraina tani duke përdorur opsionet private të transportit tokësor kur është e sigurt për ta bërë këtë./albeu.com/