Akuzohen se pastrojnë paratë e Cosa Nostra-s, dëshmojnë para antimafias italiane bashkëpunëtorët e Taçit

Pas arrestimeve të antimafias italiane të grupit që akuzohet për pastrim parash, ku bënte pjesë edhe biznesmeni shqiptar Rezart Taçi, Prokuroria italiane e Antimafias ka marrë në pyetje Francesco Zummon dhe Fabio Petruzzella.

Sipërmarrësi dhe fiancieri janë pjesë e dosjes hetimore të pastrimit të mbi 18 milionë eurove, për llogari të një sipërmarrësi i akuzuar për riciklim të kapitaleve të mafias siciliane Cosa Nostra.

Zummo, është paraqitur para prokurorit Alfredo Motalto i shoqëruar nga avokatët e tij Gioaçhino e Sbaçhi, ku nuk ka pranuar t’i përgjigjet asnjë pyetje.

Ai ka lënë çdo gjë në dorë të mbrojtjes së tij. Nga ana tjetër, ekonomisti Petruzzella, përballë prokurorëve i ka konsideruar akuzat ndaj tij si “fjalë vetëm fjalë”, duke zvogëluar peshën e tyre./albeu.com/


Shtuar 20.11.2021 10:06