Aksidenti që i mori jetën 4 shqiptarëve, 32-vjeçari akuzohet për vrasje, ishte arrestuar dy herë më parë për lëndë narkotike

Orjol Lame, 32-vjeçari shqiptar i cili drejtonte Fiat Stilo që u përplas me murin e një shtëpie përgjatë Via Emilia, ku humbën jetën 4 persona, tashmë është nën hetim për vrasje në rrugë pasi po ngiste makinën në gjendje të dehur dhe i droguar në momentin e aksidentit.

Sipas mediave vendase, Lame ishte arrestuar dy herë në dy vitet e fundit para aksidentit tragjik që i mori jetën partneres së tij Shane Hyseni 22 vjeç, djali i tyre Mattias Lame 1 dhe 4 muajsh, Rejana dhe Resat Hyseni 8 dhe 11 vjeç, motra dhe vëllai i Shanes.

Hera e parë ka qenë kur 28-vjeçari i atëhershëm Orjol Lame përfundoi në pranga si i dyshuar për trafik droge. Në prill të vitit 2020, karabinierët e Sant’Ilario d’Enza-s e kishin gjetur në fakt në posedim të kokainës, heroinës dhe morfinës, duke e kapur në flagrancë atë pasi i dha një dozë pluhuri të bardhë një klienti. Sipas asaj që u rindërtua nga policia, telefoni i tij celular i binte vazhdimisht, ato ishin telefonata të klientëve të shumtë që rezervonin dërgimin e një lënde dhe jo të një tjetre. Shtetasi shqiptar me atë rast negocioi dy vjet ku pasi ishte me qëndrim të parregullt në territorin italian ndaj tij ishte arritur një urdhër dëbimi nga Shtabi i Policisë Reggio Emilia.

Herën e dytë në shkurt 2021 në Campoformido, në provincën e Udine, karabinierët në fakt e kishin surprizuar teksa ndodhej në makinë me një 51-vjeçar nga Parma, tashmë i njohur për policinë. Orjol Lame kishte marrë një urdhër dëbimi të lëshuar në vitin 2020 nga selia e policisë Reggio Emilia dhe ai nuk mund të kthehej në Itali para vitit 2025. I riu shqiptar u la i lirë në pritje të dëbimit të mëvonshëm nga territori kombëtar.

Sipas asaj që u rikonstruktua nga hetuesit, Orjol Lame nuk do të kishte marrë kurrë leje drejtimi italian dhe në momentin e aksidentit në Via Emilia, ku mbetën të vdekur katër persona, drejtonte një automjet pa siguracion dhe në pronësi të një personi që kishte ndvrruar jetë.