Aksidenti i trenave në Larisa, Greqia “paralizohet” nga protestat, fillojnë arrestimet e para

Protestat masive kanë përfshirë Greqinë pas tragjedisë në Tempi, Larisa, ku dy trena u përplasën dhe 57 persona mbetën viktima.

Pjesëmarrja ka qenë e madhe në protestën e Athinës. Vlerësohet se 25,000 protestues janë në Syntagma dhe Paneseptimo dhe 5,000 të tjerë në Klathmonos.

Slogani qendror i protestës ishte “Kurrë më” dhe “Me merr kur të mbërrish”.

Deri tani policia ka proceduar me 15 rekrutime nga grumbullimet në qendër të Athinës. Sipas policisë, gjatë kontrolleve është konstatuar se të arrestuarit kishin ndër të tjera mjete tymuese dhe kapuç. Të 15 personat u dërguan në komisariate.

Përveç Athinës, tubime dhe marshime protesta janë planifikuar në të gjitha qytetet kryesore të vendit.

Në Larisa mobilizimet u drejtuan nga të rinjtë. Një turmë njerëzish është mbledhur në sheshin qendror, duke kërkuar dënimin e autorëve të aksidentit në Tempi. /albeu.com


Shtuar 8.03.2023 14:14