“72 orë afat”, Bullgaria urdhëron 10 diplomatë rusë të largohen nga vendi

Bullgaria ka shpallur “persona non grata” 10 diplomatë rusë dhe u ka dhënë atyre 72 orë kohë që të largohen nga vendi ballkanik.

Ai tha se aktivitetet e tyre konsideroheshin të papajtueshme me statusin e tyre diplomatik.

Kjo është vala e dytë e dëbimeve të diplomatëve rusë nga Bullgaria, me dy të dëbuar më 2 mars mes akuzave se ata ishin të përfshirë në spiunazh.

Bullgaria ishte aleati më i afërt i Moskës gjatë Luftës së Ftohtë, por tani një anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s, ajo ka dënuar pushtimin e Ukrainës.

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit, Ministria e Jashtme tha se kryeministri Kiril Petkov ishte konsultuar për dëbimet dhe ambasadori rus në Sofje ishte informuar.

Ambasada ruse në vend e quajti atë një “demarsh armiqësor” që do të dëmtonte marrëdhëniet midis dy kombeve.

Ai pason Sllovakinë, e cila dëboi tre punonjës të ambasadës ruse të hënën.