7 arsye pse duhet t’i shtoni kanellë ushqimit

Kanella konsiderohej si një erëz luksi në Evropë, në Mesjetë. Arabët e transportuan me vështirësi përmes rrugëve tokësore dhe vetëm të pasurit kishin mundësi ta blinin. Sot, kanella mund të gjendet pothuajse në çdo kuzhinë. Por kjo erzë e zakonshme është më shumë sesa thjesht një përbërje që ia shtojmë ëmbëlsirës. Ajo përveçse i jep shije ushqimit, ju bën më të shëndetshëm.

Hidhini pak kanellë kafes kur ta pini në mëngjes, ose edhe në ushqime që doni.

Ja përfitimet e kanellës!

1. Redukton aknet.

2. Parandalon shenjat e plakjes.

3. I jep njëtrajtshmëri lëkurës suaj.

4. Ka veti antiinflamatore.

5. Mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

6. Ju ndihmon për të humbur peshë.

7. Dhe përmirëson kujtesën.


Shtuar 3.04.2023 16:56