6 ushqime që bëjnë mrekulli me rritjen e qerpikëve

Mes qindra mënyrash për të rritur qerpikët, më të sigurta, më pak të kushtueshme dhe më të thjeshta janë ato që mund të bëhen në kushte shtëpie. E dini sa rëndësi kanë ushqimet që konsumoni në rritjen e shpejtë të qerpikëve? Shihni listën më poshtë dhe mos shpenzoni më kohë.

1.Vezët

Janë të pasura me proteina. Flokët dhe qerpikët janë të përbëra nga keratina dhe ushqimet e pasura me proteina ndihmojnë trupin të marrë nivelin e duhur të amino acideve për të prodhuar keratinën. Kjo do të bëjë që flokët dhe qerpikët tuaj të bëhen më të gjatë.

2.Salmoni

I pasur me vitamina D, B dhe Omega 3.

3.Arrat

Ndihmon qerpikët të mos këputen dhe i nxit ato të rriten më shpejt.

4.Fruta dhe perime

Frutat dhe perimet përmbajnë vitamina A dhe C dhe ju s’duhet t’i anashkaloni në asnjë vakt.

5.Kërpudhat

Ndihmojnë në mirë-qarkullimin e gjakut dhe në prodhimin e keratinës.

6.Fasulet

Përmbajnë vitaminë H dhe acid folik, të cilat do t’i bëjnë qerpikët të ngjajnë më të trashë, më të plotë dhe më të fortë./albeu.com

Shtuar 20.06.2022 21:30