6 ushqime me kalori, por që janë të shëndetshme

Ushqimet me kalori zakonisht nuk janë të shëndetshme, më poshtë gjeni 6 ushqime që mund t’i hani pa problem. Kaloritë e tyre nuk janë të dëmshme, por fitimprurëse për trupin.

  1. Arrat dhe gjalpi i arrës

Arrat janë të pasura me yndyrë dhe kanë tendencë të jenë të larta në kalori. Por ju nuk duhet të shqetësoheni pasi janë të shëndetshme. Arrat dhe gjalpi i tyre janë të pasura me proteina, fibra dhe yndyra të shëndetshme. Ato ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

  1. Avokadot

Avokadoja është e lartë në kalori. Yndyrat e saj janë të shëndetshme për zemrën dhe më efektive sesa shumica e frutave. Yndyra në avokados shërben si një “ushqyese përforcuese” që ndihmon trupin të absorbojë lëndë ushqyese të tretshme.

  1. Farat Chia

Farat Chia janë të larta në kalori dhe lëndë ushqyese. Ato janë të larta në fibra, kalcium, proteina, acide yndyrore omega-3 dhe zink. Fara Chia ul presionin e gjakut dhe ka efekte antiinflamatore.

  1. Vaji i ullirit

Vaji i ulliri është një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Përfitimet shëndetësore të vajit të ullirit janë të pafundme për shkak të përmbajtjes së lartë të omega-6, omega-3, vitaminës E dhe K. Përmirëson funksionin e trurit dhe menaxhon peshën trupore.

  1. Bulmeti

Bulmeti është i pasur me proteina, kalcium, vitaminë D, kalium dhe “bakteret e mira” që përmirësojnë shëndetin e tretjes. Yndyra e produkteve të bulmetit ndihmon në humbjen e peshës.

  1. Çokollata e zezë

Çokollata e zezë është e mbushur me antioksidantë dhe ushqyes të shëndetshëm. Ajo është e pasur me fibra, hekur, magnez, bakër, dhe disa minerale të tjera. Pra, çokollata e zezë përmirëson trurin, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe përmirëson presionin e gjakut.