5 arsye pse duhet të hani më shumë avokado

Avokado është një superushqim pasi është e pasur me vitamina, minerale dhe yndyrna të shëndetshme. Këtu janë 5 arsye pse duhet ta shtoni në dietën tuaj dhe të shijoni çdo ditë.

Vitamina B6, kalciumi, vitamina E

Avokadot përmbajnë vitaminë B6, e cila është një vitaminë thelbësore për gratë. Shtesat zakonisht janë shumë toksike dhe është më mirë ta merrni këtë vitaminë përmes ushqimit. Mungesa e kësaj vitamine çon në anemi dhe çekuilibër hormonal. Kjo vitaminë gjithashtu rrit funksionimin e trurit. Përveç kësaj, një avokado ka rreth 2 miligramë vitaminë E, 9 miligramë vitaminë C dhe 13 miligramë kalcium.

Lëvizja e shëndetshme e zorrëve

Hani një avokado për të shtuar fibra në dietën tuaj dhe për të mbajtur lëvizjet e rregullta të zorrëve. Çdo avokado ka 7 gramë fibra.

Magnez për flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj

Ngrënia e avokados ndihmon në plotësimin e magnezit në trupin tuaj. Gjysmë filxhani avokado ka 35 miligramë magnez. Ky mineral ndihmon gratë të forcojnë sistemin e tyre imunitar duke ushqyer lëkurën, flokët dhe thonjtë tuaj.

Kalium për muskuj të fortë dhe presion të rregulluar të gjakut

Një avokado siguron rreth 517 miligramë kalium, i cili është thelbësor për performancën e muskujve dhe kontrollon presionin tuaj të gjakut.

Rrit libidon tuaj

Yndyrna të shëndetshme, omega 3 dhe vitaminat që përmban akovakdoja rrisin libidon tuaj./albeu.com


Shtuar 29.05.2021 22:29