3 ushqime që duhet të përfshini në dietën tuaj për kocka të forta

Shumë njerëz i anashkalojnë produktet e qumështiti, sepse nuk ju pëlqen shija ose janë intolerante, dhe me kalimin e viteve thuajse i zhdukin nga dietat e tyre.

Por, ju duhet të dini që produktet e qumështit janë plot me kalcium, një lëndë ushqyese që është thelbësore për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e kockave, për presionin e shëndetshëm të gjakut, funksionin e muskujve dhe rrahjet e zemrës.

E mira është që kalciumi mund të absorbohet nga trupi përmes burimeve të tjera, të cilat mund të jenë më pak të njohura, por mund të shtohen mirë në dietën tuaj dhe t’ju ofrojnë të gjithë elementët e tyre të mirë.

Pra, kush janë ushqimet e pasura me kalcium?

Bëhet fjalë për brokolin dhe sipinaqin. Ata sigurojnë masën e kalciumit që i neojitet trupit.

Një burim tjetër i kalciumit janë fasulet e bardha dhe bishtajoret e tjera.

Edhe bajamet rekomandohen nga shumë nutricionistë si një arrë super ushqyese dhe jo më kot. 23 bajame sigurojnë 75mg kalcium në trup./albeu.com


Shtuar 1.07.2021 19:10