3 gabimet më ta zakonshme që bëni me deodorantin

Era e keqe e trupit është një nga frikat tona më të mëdha. Ndonjëherë, faji që mbani era djersë nuk është i deodorantit, por i juaji pasi bëni gabime në përdorimin e saj.

Ne djerësitemi për një arsye specifike. Djersa kontribuon në detoksifikim dhe është termorregulluese për trupin tonë. Nëse dëshironi të muskosni çdo sekondë të ditës mund të dëmtoni funksionet natyrore të detoksifikimit të trupit tuaj.

Bërja e dushit çdo ditë na ndihmon të heqim qafe bakteret që mund të jenë shkaku i erës së keqe. Sidoqoftë, studimet tregojnë se të gjithë sapunët e ashpër dhe antiperspirantët mund të shkaktojnë erën e keqe nëse bëjmë disa gabime themelore.

Cilat janë këto gabime:

Sasia minimale

Hedhja shpejt e deodorantit nuk është mënyra e duhur për ta aplikuar atë. Mbani në mend se ajo që duhet të bëni është të aplikoni një sasi të konsiderueshme që do të mbulojë të gjithë zonën e sqetullës dhe gjëndrat e djersës të vendosura në të.

Koha e gabuar

Nëse e keni zakon të aplikoni deodorant në mëngjes, nuk është domosdoshmërisht e gabuar por nuk është koha ideale. Antiperspirantët, sipas ekspertëve, aplikohen më mirë në fund të ditës, kur prodhimi i djersës zvogëlohet.

I njëjti produkt për një kohë të gjatë

Ju ndoshta nuk doni të hiqni dorë nga deodorant juaj i preferuar, por është e nevojshme nëse vërieni që nuk ka efekt si më parë. Trupi juaj ndoshta ka zhvilluar rezistencë ndaj këtij produkti dhe nuk ndalon më djersitjen. Kjo bën që mikrobet të rriten në zonën e sqetullës duke rezultuar në një erë të keqe./albeu.com

Shtuar 3.06.2021 12:35