“25,000 £ dhe në kokën e kamionit!” Çonin shqiptarët me kamion në Angli, prangosen dy vajza dhe dy djem

Katër persona janë arrestuar në kuadër të një hetimi të vazhdueshëm për kontrabandën e paligjshme të emigrantëve shqiptarë drejt Anglisë.

Dy gra të moshës 27 dhe 29 vjeç dhe një burrë 22 vjeç u arrestuan nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Oksford, dhe një burrë 34-vjeçar u arrestua në Beckenham, në juglindje të Londrës.

Shtatë persona u arrestuan gjithashtu si pjesë e të njëjtit hetim në korrik 2021. Policia beson se një grup i krimit të organizuar përdori kamionë dhe furgonë për të transportuar shqiptarë nga Franca veriore.

Grupi supozohej se kishte pasur kontakte në Francë, Gjermani, Holandë dhe Poloni, me emigrantë që besohej se kishin paguar deri në 25,000 £ për kalimin në Mbretërinë e Bashkuar.

Katër të dyshuarit e fundit u arrestuan nën dyshimin për lehtësimin e imigrimit të paligjshëm. Pas marrjes në pyetje, të tre të arrestuarit në Oksford u liruan ndërsa hetimet vazhdojnë, dhe i ndaluari në Beckenham u lirua me kusht./albeu.com/