25 vite nga çlirimi i Kosovës/ Ilir Meta nxjerr pamjet: Meritë për menaxhimin e krizës humanitare kanë Emiratet e Bashkuara

Përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”, kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka kujtuar se edhe pse merita për cclirimin e Kosovës ishte e UÇK dhe NATO-s, një meritë për menaxhimin e krizës humanitare kanë edhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ai u shpreh se Emiratet ndërtuan kampin më të madh dhe të standardeve më të larta në Kukës dhe dhanë një ndihmë të vyer vëllazërore për popullin e Kosovës.

POSTIMI:

“Kosova u çlirua 25 vjet më parë falë luftës së UÇK dhe ndërhyrjes së NATO.

Të mos harrojmë se një partner i jashtëzakonshëm për përballimin e krizës humanitare ishin Emiratet e Bashkuara Arabe, që ndërtuan kampin më të madh dhe të standardeve më të larta në Kukës dhe dhanë një ndihmë të vyer vëllazërore për popullin e Kosovës.

Kënaqësi të ndaj këtë foto me ju që fikson Presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Madhërinë e Tij, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan në Kukës, pikërisht pasi ka ulur personalisht avionin e parë për inaugurimin e aerodromit të Kukësit, që më pas falë investimit të tyre u shndërrua në një aeroport modern.

Mirënjohje Emirateve të Bashkuara Arabe, marrëdhëniet me të cilat kanë një të ardhme të ndritur dhe meritojnë të fuqizohen në të gjitha fushat, në interes të dy vendeve dhe popujve tanë”, shkruan Meta.


Shtuar 10.07.2024 09:53