11 vjet më parë, Wayne Rooney shënoi golin më të mirë në historinë e Premier League, por ai e konsideron atë ndeshje një nga më të këqijat në karrierën e tij

Ajo goditje me gërshërë nuk ka gjasa të tejkalohet nga askush.

Për nder të përvjetorit të 30-të të Premier League, Wayne Rooney ka detajuar se cili është ndoshta goli më i madh në historinë e turneut, goditjen e tij të paharrueshme me gërshërë në derbin e Mançesterit të vitit 2011.

Alex Ferguson e quajti këtë golin më të madh që kishte parë ndonjëherë në Old Trafford.

“Ishte mahnitëse. E pabesueshme. Ne kemi pasur disa gola fantastikë këtu, por për sa i përket performancës… nuk do ta shihni kurrë këtë”, tha Ferguson.

Tani, 10 vite më vonë, Rooney ka folur në detaje për atë ndeshje dhe golin që shënoi.

“Ishte ndoshta një nga ndeshjet më të këqija të karrierës sime”, tha Rooney.

“Të jem i sinqertë, në fakt kam luajtur shumë keq atëherë. Nëse shikoni përsëritjen, pasimi që i dhashë Scholes ishte vërtet i keq. Thjesht e godita topin në drejtim të tij”.

“Por më pas Paul e mori topin në krah dhe unë thjesht mendova, pse të mos provoj? Unë godas kaq shumë herë në stërvitje, ndonjëherë funksionon, ndonjëherë jo.

Ky gol është padyshim më i madhi në karrierën e shkëlqyer të Rooney (Image: Alamy)

Nëntë nga dhjetë herë ju goditni sipër portës ose sapo kaloni. Por këtë herë gjithçka funksionoi.

Dëgjova zhurmën e tifozëve, britmat e turmës, ndjeva çdo emocion të tyre. Dhe pastaj qëndrova aty me krahët e shtrirë, me kokën të kthyer prapa. Ishte një moment i veçantë”.

Një moment vërtet i veçantë. /albeu.com/