Si të forcojmë sistemin imunitar gjatë dimrit

Mbrojtja nga moti i ftohtë dhe rritja e imunitetit është thelbësore pasi rezistenca dhe nivelet e imunitetit janë të ulëta gjatë sezonit të ftohtë, gjë që mund të çojë në infeksione dhe sëmundje ngjitëse si ftohja e zakonshme, ethet dhe gripi. Nëse ndiqni disa nga këshillat e përmendura nga Nutricionistja Payal Rangar, Traineri i Wellness & Health, ju gjithashtu mund të përmirësoni imunitetin tuaj gjatë gjithë dimrit.

Vitamina D: Shëndeti dhe imuniteti i kockave varen nga vitamina D. Për shkak të disa shtresave të rrobave, mund të jetë sfiduese për të marrë mjaftueshëm ekspozim ndaj diellit gjatë gjithë dimrit. Përveç kësaj, njerëzit që punojnë në zyra kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura, gjë që mund të rezultojë në mungesë të vitaminës D, e cila mund të shkaktojë probleme shëndetësore si dhimbje kockash ose parehati në shpinë, dhimbje kyçesh, letargji, lodhje, shërim të ngadaltë të plagëve, infeksione të shpeshta, dhimbje muskulore, dhe ankth.

Qëndroni të hidratuar: Uji është një larguesi shkëlqyer i toksinave dhe një përforcues natyral i imunitetit. Konsumi i ujit ka një numër maksimal avantazhesh. Uji ndihmon nga tharrja sytë, hundën dhe gojën, ndihmon në përthithjen e lëndëve ushqyese, lubrifikon kyçet, është thelbësor për shëndetin e duhur të tretjes dhe parandalon infeksionet. Fatkeqësisht, ne priremi të pimë më pak ujë në dimër.

Mbani zemrën të shëndetshme: Rreziku i sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru rritet sepse ato shkaktojnë ngushtimin e enëve të gjakut, duke rritur presionin e gjakut dhe duke ushtruar presion në zemër. Moti i ftohtë gjithashtu rrit mundësinë e problemeve shëndetësore si astma, gripi, dhimbjet e fytit dhe nyjet e ngurtësuara.

Ushtroni rregullisht: Ushtrimi është i dobishëm për shëndetin tonë. Një mënyrë jetese e shëndetshme varet nga aktiviteti fizik dhe forcimi i sistemit imunitar. Në dimër, shtimi në peshë është një problem i zakonshëm. Përveç kësaj, stërvitja jashtë mund të jetë sfiduese për shkak të motit të ftohtë.

Hani një dietë të ekuilibruar: Është thelbësore për rritjen e imunitetit në dimër. Përfshin shumë agrume, plot vitamina që ndihmojnë sistemin imunitar të ruajë një shëndet të mirë. Gjithashtu, shtoni qepë, hudhër dhe shafran të Indisë në vaktet tuaja gjatë dimrit.

 


Shtuar 1.02.2023 21:05