999 rezultate për

partie

Mjegull në zbatimin e Ligjit të Dekriminalizimit Arben LLALLA - Pas shumë presionesh nga SHBA dhe BE, Kuvendi i Shqipërisë me shtrëngim të fort votoj përfundimisht ligji
Venice recommendations to be reviewed this Monday The main political parties will gather on Monday afternoon to decide how to treat the final recommendations of the Venic
Noka: Shteti ligjor ka rënë! Update- Flamur Noka ka reaguar për arrestimin e kreut të AK, për të cilin tha se u arrestua sikur të ishte vrasës profes
LDK nuk i përjashton "disidentët" Lidhja Demokratike e Kosovës deklaron se nuk do të përjashtojë asnjë nga deputetët të cilët nuk ishin pjesë e seancës pë
Premtimi i Thaçit: Nuk rikthehem më në PDK e në Qeveri (VIDEO) Presidenti i zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi në emisionin "Republika", ne Tribuna Channel, ka deklaruar se, pas përfund
DP-SP near agreement regarding decriminalization The Democratic Party and the Socialist Party are expected to discuss today their drafts regarding decriminalization in t
Sulmohen zyrat e LDK-së në Prishtinë Sipas medieve kosovare u bë e ditur se gjatë ditës së sotme janë sulmuar zyrat e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prish
Fleckenstein: I hope we won't have a parliamentary boycott Dialogue and not boycott. This was the message conveyed by MEP Knut Fleckenstein, after a meeting with Minister Tahiri i
Elections in Macedonia to be held on June 5th MEPs Ivo Vajgl, Richard Howitt and Eduard Kukan, who were the mediators of the Przino Agreement, welcomed the decision o
Xhafaj: NBI not based on political parties demands' Chairman of the Special Committee on the Justice Reform, Fatmir Xhafaj, sees the approval of the National Bureau of Inve
Blushi: The SP does not belong to Rama Socialist MP, Ben Blushi told the media that Edi Rama is not the owner of the Socialist Party. "When there are no electi
Ban Ki-moon's report: Opposition parties must put an end to violence The latest report on Kosovo from the Secretary General of the UN, Ban Ki Moon expressed concern about the violence of th
Jahjaga is ready to resolve the political crisis Kosovo's President Atifete Jahjaga, continues to say that violence and vandalism are not the solution of the crisis, tak
LSDM bojkoton zgjedhjet: Ja kur e braktisim Kuvendin dhe Qeverinë (VIDEO) Këshilli Qendror i LSDM-së ka sjell vendim që partia të mos merr pjesë në zgjedhje në rast se ato do të mbahen më 24 pri
Hahn: The state is in a bad condition After a hours of negotiations, parties in Macedonia have not reached an agreement, even with the mediation of EU commiss
EP MPs urge Gruevski to resign EP MPs urged political parties to respect the agreement of Przino and call on PM Nikolla Gruevski to resign. Eduard K
Gruevski, Ahmeti and Thaci will "kneel" Zaev DUI has not officially responded to the question whether there will be in April free and democratic elections. Macedo
Hahn do e takojë Gruevskin si kryeministër apo si kryetar partie? Komisioni Evropian konfirmoi dje se, Komisioneri për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johannes Hahn, do të vizitojë këtë
Jahjaga's advices to political parties in Kosovo In her speech in the Parliament, President Atifete Jahjaga urged political parties to sit and talk about the future of t
Macedonian parties, near an agreement regarding elections commission Mediator Peter Van Haute, expects the four political parties to reach an agreement on the members of the State Election