999 rezultate për

muzeu

Ja kush e dëmtoi Muzeun e Alfabetit në Manastir Dje në Manastir u shënua përvjetori i 108 i alfabetit të gjuhës shqipe. Por, edhe në këtë ditë të shënuar për shqipt
Dëmtimi i Muzeut/ Halili: ABC-ja shqipe nuk ndalet me gurë e guraleca Zëvendëskryeministri Festim Halili gjatë vizitës së tij në Muzeun e Alfabetit në Manastir ka dënuar aktin vandal që dëmt
Dron mbi kokën e Edi Ramës (VIDEO) Sot u inaugurua në oborrin e Ministrisë së Brendshme “Bunk Art 2”, muzeu dëshmi e gjallë e torturave të diktaturës komun
Zbulohen në Kalanë e Shkupit mbi 13.400 objekte arkeologjike Procesi i hulumtimeve arkeologjike në kalanë e Shkupit Kale ka përfunduar tërësisht dhe me këtë rast janë zbuluar mbi 1
Muzetë më të frikshme në botë (FOTO LAJM) Mendimi i parë për muzetë, sigurisht që është si një qëndër kulturore dhe artistike, ku janë mbledhur copëza nga lashtës
Vajza e një skllavi hap derën e muzeut të parë afro-amerikan Nuk kanë qenë të pakta momentet e jashtëzakonshme gjatë përurimit të Muzeut të Kulturës dhe Historisë Afro-amerikane dit
Obama përuron muzeun e parë afro-amerikan (FOTO) Barack Obama, presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara, hapi zyrtarisht muzeun e parë afroamerikan, në Uashin
Bllokohet qarkullimi tek sheshi "Skënderbej", do kthehet në pedonale Bashkia e Tiranës njofton se nga dita e sotme ka nisur faza e parë e punimeve për zbatimit e projektit të “Rikualifikimi
Vendosën syzet në dyshemenë e muzeut, njerëzit menduan se është art (FOTO LAJM) Në një muze moderne në San Francisko një grup adoleshentësh vendosën të bëjnë një eksperiment paksa qesharak. Ata vendos
Maçoku më i famshëm në muzeun rus (FOTO LAJM) Në Moskë punonjësit e një muzeu kanë strehuar një maçok mpa e ditur se ai më pas do të shndërrohej në një yll për muzeun
Ministri kroat i mbrojtjes viziton Kullën dhe Muzeun e Jasharëve (FOTO LAJM) Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kroacisë, Josip Buljevic, në ditën e dytë të qëndrimit në Kosovë, së bashku me mini
Ja çfarë ka shpëtuar nga shtëpia e Adem Jasharit (FOTO LAJM) Në 18-vjetorin e Epopesë së UÇK-së dhe rënies së komandantit Adem Jashari, Agjencia për Menaxhimin e Komplekseve Memoria
Hapet muzeu i futbollit (FOTO LAJM) Muzeu i ri i futbollit botëror i FIFA-s ka çelur sot dyert për publikun. Në zemër të Zyrihut, brenda një pallati të v
Ja si tallet ndërmjetësuesi Vanhouten me VMRO-ne (FOTO LAJM) "Duke planifikuar t’u shkruaj disa guidave turistik, në Shkup". Kështu shkruan në Twitter ndërmjetësuesi belg Peter Vanh
PD do të kujtojë 25-vjetorin e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës Partia Demokratike do të kujtojë nesër 25-vjetorin e rrëzimit të shtatores së diktatorit Enver Hoxha. PD ka organizua
Monumentet kulturore në Prizren mbyllin dyert Monumentet historike në Prizren nuk po shfrytëzohen për turizëm, pavarësisht parave të shpenzuara ndër vite për restauri
Muzeu i parë nënujor (FOTO LAJM) "Varka e Lampeduzës" është e vendosur në funddetin e Lanzarotes në Spanjë e mbështetur në rërë. Skulptura paraqet një go
Revolveri, xhamadani dhe pipa e Isa Boletinit (FOTO LAJM) Historiani Dorian Koçi ka publikuar disa nga objektet personale të heroit kombëtar Isa Boltini, të cilat ruhen në Muzeun
Banka e Shqipërisë hap Muzeun e Parave (FOTO LAJM) Banka e Shqipërisë përuroi dje godinën e re në një ceremoni ku ishin të pranishëm, Guvernatori Gent Sejko, kryeministri
Prishtinës i plasin ujërat para komunës (FOTO LAJM) Plasin ujërat e zeza në kryeqytet, vetëm pak metra larg ndërtesës së Komunës së Prishtinës. Ujërat po derdhen në një