999 rezultate për

maqedoni

Vdes deputeti i parë që ngriti flamurin shqiptar në parlamentin e Maqedonisë Ka ndëruar jetë ish anëtar i Partisë për Prosperitet Demokratik të Shqiptarëve në Maqedoni. Është lindur në vitin 1939 n
Gjykata jep vendimin për të akuzuarit e dhunës në Kuvendin e Maqedonisë Është dhënë vendimi i gjykatës për 35 personat e akuzuar të përfshirë ne ngjarjen e 25 prillit, për dhunën ne Kuvendin e
Emri i "Maqedonisë", ndërmjetësuesi i OKB-së entuziast për bisedimet Ndërmjetësi i OKB-së për emrin e Maqedonisë, Matthew Nimetz mbërrin javën e ardhshme në rajon për të matur pulsin e qeve
Kërkohet pëfaqësim i të gjithëve në bisedimet për emrin Cilido qoftë propozimi për emrin e ri të Maqedonisë, ai duhet që t’i përfaqësoj të gjitha grupet shoqërore në vend. Ky i
Duke kënduar e kërcyer, Talat Xhaferi e "djeg" në Tiranë (VIDEO) Një video e Kreut të Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi është publikuar në rrjetet sociale ndërsa shihet duke kënduar
Moti sot në Maqedoni Moti në Maqedoni do të jetë me diell, në mëngjes ftohtë dhe me kushte për mjegull në disa lugina. Temperatura do të l
Maqedonia heq dorë nga emri i aeroportit dhe autostradës Aeroporti nuk do të quhet më "Aleksandri i Madh" dhe autostrada nuk do të quhet më "Aleksandri Maqedonas". Ky i fund
Moti sot në Maqedoni Moti sot në tërë Mqedoninë do të jetë kryesisht i vranët me periudha me diell dhe me erë të lehtë. Do të fryejë erë e
Maqedonia pranon ndryshimin e emrit të aeroportit Aleksandri i Madh Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev njoftoi sot se ka pranuar të ndryshojë emrin e aeroportit ndërkombëtar të Shkupit “Al
Mathew Nimetz më 31 janar për vizitë zyrtare në Maqedoni Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Matthew Nimetz më 31 janar do ta viz
Qeveria: Presim mendimin e Komisionit të Venecias për ligjin e gjuhëve "Ligji për përdorimin e gjuhëve pasi të kalojë në leximin e tretë në Kuvendin e Maqedonisë do të shkojë për shqyrtim në
Thaçi: Shqiptarët e Maqedonisë duhet të ngrihen në nivelin e kombeve evropiane Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, sot para dite ka vendosur kurora lulesh pranë varrit të kryetari
Alexis Tsipras e Zoran Zaev sot takohen në Davos Kryeministrat e Greqisë dhe Maqedonisë, Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, do të takohen sot në Davos në margjinat e Forumit
Moti sot në Maqedoni Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell, i ftohtë dhe me erë e me vranësira të vogla deri në mesatare. Temperatura e
Zakharieva: Mbështetim fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë dhe Shqipërisë në BE Ekaterina Zakharieva, ministre e Punëve të Jashtme të Bullgarisë i ka prezantuar prioritetet e kryesimit bullgar të BE-s
Maqedoni, mbështetet Programi për mbrojtjen e popullatës nga HIV për 2018 Ministria e Shëndetësisë, në mënyrë financiare do ta mbështesë “Programin për mbrojtjen e popullatës nga HIV për vitin 2
Ligji për amnisti në Maqedoni, përfitojnë shumë maqedonas, shqiptarë, romë e serbë 670 persona do të lirohen nga dënimi me burg, kurse 3097 të tjerëve do t’iu shkurtohet dënimi për 30% me ligjin për amni
Maqedoni, qytetarët kritikojnë sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar (VIDEO) Shumica e qytetarëve konsiderojnë se Qeveria dhe Kuvendi i Maqedonisë e lënë anash opinionin më të gjërë gjatë procesit
Ligji për gjuhën shqipe kthehet për rivotim në Kuvendin e Maqedonisë Kuvendi i Maqedonisë e ka vendosur sërish për votim Ligjin për përdorimin e gjuhëve, dispozitat e të cilit avancojnë për
Kotzias: Protestat në Selanik nuk do të ndikojnë në negociata Protestat për çështjen e emrit të Maqedonisë që u zhvillua të dielën, në Selanik nuk do të ndikojnë në negociatat me Maq