999 rezultate për

kadare

Brenda odës së miqve të Ismail Kadaresë Kjo është oda e miqve brenda shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare. Oxhaku i dhomës ka mbetur i pandryshuar në dekora
Ja pse nuk e dënoi Enver Hoxha Ismail Kadarenë Bashkim Shehu e njihte më shumë se shumë të tjerë Pallatin e Ëndrrave. Shumë njerëz që e rrethonin, hynin e dilnin në të
Përurohet shtëpia e restauruar e Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) Kryeministri Edi Rama, kreu i Kuvendit Ilir Meta dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ishin të pranishëm në ceremonin
Veseli: Kadare, krenaria e kulturës shqiptare në botë Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare me rastin e 80-vjetorit
Ja urimet speciale të Ramës, Veliajt dhe Spiropalit për Kadarenë Edi Rama dhe Erion Veliaj janë treguar disi të kursyer në urimet e gjata për shkrimtarin Ismail Kadare, teksa e kanë bas
Basha i uron ditëlindjen Kadaresë Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i ka përcjellë një urim për 80-vjetorin shkrimtarit Ismail Kadare. "Me
Kadare: Gabova që e kritikova Rugovën, e drejta ishte në anën e tij "Kushdo që ofshanë e shanë kur përmendet emri i tij, t’paktën koha e tregoi se ishte i vetmi politikan këto 20 vite që u
"Pajtohen" Rexhep Qosja dhe Ismail Kadare Mes tyre kemi dëgjuar jo pak herë të debatojnë me tone të ashpra. Për këtë herë akademiku është përgjigjur me tone miqës
Rektori i USHT-së uron Ismail Kadarenë: Me fat që jetojmë në epokën e tij Në emër të Universitetit Shtetëror të Tetovës dhe në emrin tim personal, i shpreh urimet më të përzemërta dhe vëllazëror
Rama: Kadare e ka çuar gjuhën shqipe në maja të pashkelura Shkrimtari Ismail Kadare për dekorimin "Komandant i Legjionit te Nderit", nga presidenti francez François Hollande. Urdh
Pr/ligji i Ramës i heq dekoratën Kadaresë?! Projekt/ligji më i ri i qeverisë iu heq dekoratat atyre që i morën të tilla dekorata gjatë regjimit komunist. Sipas p
Peza "ngre zërin" ndaj Bashës: Pallati është afër dritares së Kadaresë (FOTO) Deputeti socialist Alfred Peza, në një deklaratë për mediat është ndalur sot tek kreu i PD, Lulzim Basha, duke i kërkuar
Ismail Kadare nuk e fiton Nobelin në Letërsi Sërish nuk është ai. Edhe këtë vit Çmimi Nobel në Letërsi nuk shkon për shkrimtarin e madhe shqiptar Ismail Kadare, njof
Kadare: Serbia s'mund ta bllokojë, Kosova në UNESCO E angazhuar në procesin e lobimit për pranimin e Kosovës në UNESCO, ambasadorja e Shqipërisë, Besiana Kadare, në një int
Kadare sërish kandidat për "Nobel", ja kandidaturat Ismail Kadare edhe këtë vit është në mesin e pretendentëve kryesor për çmimin Nobel. Shkrimtari i lindur në Gjirokastër
25 vjet nga debati i guximshëm i Kadaresë me Ramiz Alinë Diskutimi i shkrimtarit të njohur në mbledhjen e Ramiz Alisë me intelektualët, në gusht 1990. Kritikat për trajtimin e p
Krasniqi: Kombi nuk është numra e as përqindje Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi del në mbrojtje të Ismail Kadaresë duke pohuar se mos kërkoni nga ai
Qosja: Kadare fton shqiptarët të ndërrojnë fenë (VIDEO) Akademiku Rexhep Qosja flet për qëndrimet e shkrimtarit Ismail Kadare në një video të shpërndarë në internet.Sipas tij,
Kadareja, gabimi i mendimit shqiptar nga Hysamedin FERAJ - Kjo është vetëm një parafjalë, një fillim i butë për mbrapshtitë e shumta të Ismail Kadaresë në
Ismail Kadare: Rezistenca e Shqipërisë kundër shtypjes fetare Nga Karl-Markus GAUSS I lindur më 1936 në Gjirokastër në jug të Shqipërisë Ismail Kadare hyn në mesin e rrëfim