999 rezultate për

kadare

KOMENT/ “Mos ma prekni Kadarenë”! Miti dhe realiteti Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi “Mos ma prekni Kadarenë”! – është një thirrje të cilën e lexova thënë nga goja
Ismail Kadare, vëllai i "Kakusë" Nga Nebil Çika* Kam kerkuar gjithnjë nje gje antiokomuniste tek Ismail Kadare por kurre nuk më kishte shkuar men
I publikoi letrën drejtuar Hoxhës, Demaliaj: Kadare nuk kishte hallin e motrës Pas akuzave të Ismail Kadaresë ndaj publikuesit të letrës së tij drejtuar Enver Hoxhës, ka reaguar ashpër Ilir Demalia,
Vajza e Dritëroit rrëfen pengun me Kadarenë: Nuk erdhi në varrim… Lidhjet e Kadaresë me Agollin janë të veçanta dhe i dinë më mirë nga të gjithë vetë ata. Shumë të vërteta midis tyre
Rrëfimi i pazakontë i Kadaresë: Pse denoncova motrën tek Enver Hoxha Letra e Kadaresë për Enver Hoxhën është një ndër letrat më të komentuara në media. Kjo letër e shkruar rreth 40 vite më
Flet "Kakuja", motra e Kadaresë: Si e sajoi Ismaili sëmundjen time mendore “Ismaili nuk kishte mënyrë tjetër të më mbronte, përveçse duke sajuar historinë e sëmundjes mendore”. Kështu është s
40 vite më vonë, Kadare flet për letrën që i dërgoi Enver Hoxhës Shkrimtari Ismail Kadare ka sqaruar për herë të parë letrën e shkruar 40 vite më parë Enver Hoxhës. Kjo letër është
Si motra e Kadaresë ofendonte Enverin: Veprat e tij janë për h*le Kadrie Kadare apo Kakuja ishte një ndër “shtrigat” e sistemit Komunist pasi shante dhe përcmonte diktatorin Enver Hoxha.
Zbardhet shkaku: Përse Kadare denoncoi të motrën tek Enver Hoxha (FOTO LAJM) Arkivisti dhe studiuesi, Kastriot Dervishi në rrjetin social Facebook ka publikuar një status ku sqarohet arsyeja përse
Zbulohet letra e Kadaresë ndaj Enver Hoxhës: Motra ime, manjake depresive... (FOTO LAJM) Një letër prej 12 faqesh e shkrimtarit Ismail Kadare, i cili i drejtohej Enver Hoxhës në prill të vitit 1980, është publ
Kadare rrëfen: Kishin hapur arkivolin për mua... Në të gjitha kohërat, shkrimtarët i kanë pasur të ndërlikuara raportet me pushtetet politike, sidomos me diktaturat. Ism
Film për Shqipërinë me skenar të Kadaresë, regjisori rus: Historia e një vajze ruse… Në “KAPITAL” të gazetarit Aleksandër Furxhi është ai që njihet dhe konsiderohet si regjisori më i mirë i kinemasë ruse t
Myftaraj i përgjigjet Kadaresë: Ti i gjunjëzohesh Vlahutinit, unë hebrenjve duke kërkuar falje për veprën tënde Kastriot Myftaraj i është përgjigjur para pak minutash nëpërmjet një shkrimi në Citynews shkrimtarit Ismail Kadare në li
Kadare i dërgon letër ambasadores Vlahutin: Jam gati të të ulem në gjunjë... Shkrimtari Ismail Kadare i ka dërguar një letër ambasadores së BE-së në Shqipëri, Romana Vlahutin duke i kërkuar falje p
Kadare rrëfen njohjen me Enver Hoxhën: Ishte mediokër Në një intervistë për agjensinë rumune “neës.ro”, shkrimtari Ismail Kadare ka treguar mbi marrëdhëniet e tij, me Enver H
Ish-kryehetuesi kundër Lubonjës: Ja si qëndron e vërteta e akuzave për Kadarenë Vetë Enver Hoxha do të urdhëronte arrestimin e Ismail Kadaresë dhe po vetë Enver Hoxha do të urdhëronte anulimin e tij.
Sigurimi do ta eleminonte Ismail Kadarenë si mbështetës të Mehmet Shehut? Ndiqej Kadare nga Sigurimi i Shtetit, apo ishte bashkëpunëtor me të? A e ka glorifikuar figurën e Enver Hoxhës? Përse ek
Ish kreu i hetuesisë: Enver Hoxha urdhëroi arrestimin e Kadaresë me akuzën e komplotit Ndiqej Kadare nga Sigurimi i Shtetit, apo ishte bashkëpunëtor me të? A e ka glorifikuar figurën e Enver Hoxhës? Përse
LISTA/ Ja anëtarët e fondacionit "Soros", që nga Linda Rama deri tek Ismail Kadare (VIDEO) Emisioni "Opinion" mbrëmjen e sotme ka publikuar listën e plotë të anëtarëve të bordit të fondacionit “Soros” në Shqipër
Kadare shpërthen ndaj Lubonjës: Shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur… “Të shkojnë të kërkojnë në mijëra arkiva dhe nuk do të gjejnë një radhë timen kundër një shkrimtari tjetër”. Numërohen d