999 rezultate për

fetare

Në Maqedoni ka 3 herë më shumë kisha se xhami Sipas të dhënave zyrtare, në Maqedoni ka 1852 kisha, pra objekte fetare të besimit krishterë dhe 580 xhami të besimit my
Bozhinovska: Të ngremë bajrakun e tolerancës fetare Valentina Bozhinovks, kryetare e Komisionit për marrëdhënie në mes komuniteteve fetare dhe grupeve religjioze iu ka bërë
Mexhiti: Instikt natyror që të reagosh kur provokohesh Komisioni i BDI-së, i udhëhequr nga Izet Mexhiti për të kundërshtuar ndërtimin e kryqit gjigant në komunën e Butelit, va
Mexhiti: Shkupi nuk është Jerusalem, kryqi në kishë e minarja në xhami "Shkupi nuk është Jerusalem, Belfast apo Bejrut, por është qytet ku duhet të ketë një bashkëjetesë mes maqedonasve dhe s
BDI: Kryqi në Butel prish marrëdheniet ndërfetare Në mbledhjen e fundit të Kryesisë Qendrore të Bashkimit Demokratik për Integrim, u shqyrtua gjendja aktuale dhe politike
BFI: Kryqi në Butel, nxitës për përplasje ndërfetare dhe ndëretnike Protestave të sotme për të kundërshtuar ngritjen e një kryqi gjigant në komunën e Butelit në qytetin e Shkupit u është b
Me rite fetare e me forca të shumta policore u vendos gurthemeli i kryqit në Butel (VIDEO) Përmes riteve fetare dhe me forca të shumta policore u krye ceremonia e vendosjes së gur-themelit kryqit të në komunën e
Replikë ndaj të pavërtetave Në datën 16 shkurt në portalin Albeu është botuar një artikull nga z. Arben Llalla me titull "Janullatosi në delirin e s
Liderët fetarë apel politikanëve për zgjidhjen e krizës në vend Sot në rezidencën e Ipeshkëvisë së Kosovës në Prishtinë janë takuar tre liderët e tri bashkësive më të medha fetare në K
Rexhepi: Nëse do na informonin në kohë do i ndalonim ikjet drejt Sirisë Kreu i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi, në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ka thene se, s
Veliaj: Bashkëjetesa fetare, "paja" që Shqipëria i lë Europës me integrimin e saj në BE Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte sot i ftuar nga partitë e qendrës së djathtë në Parlamentin Europian
Tani në Shqipëri gay-t dhe lezbiket mbrohen me Kushtetutë Në kuadër të përafrimit të legjislacionit me atë të Bashkimit Europian, nisur edhe nga fakti se jemi në proces integrimi
Nishani, darkë festive: Feja, instrument paqeje e dashurie Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka shtruar mbrëmjen e së shtunës në ambjentet e Presidencës një darkë me rastin e
Ahmeti: Festat fetare na rikujtojnë se sa të bekuar jemi Kryetari i Bashkimit Demokratik per Integrim, Ali Ahmeti, uron qytetaret me rastin e Krishtlindjeve. Ne urimin e tij,
EVN Maqedoni, donacione tradicionale për festat e fundvitit EVN Maqedoni filloi me realizimin tradicional të donacionave për festat e fundvitit. Për familjet e rrezikuara sociale j
Myslimanë, duhet të rishikojmë në mënyrë kritike të kuptuarit tonë të Islamit! Nga FETHULLAH GYLEN* - E kam të vështirë të gjej fjalë për të shprehur pikëllimin tim të thellë dhe revoltën time ku
Imamët dhe priftërinjtë e Klinës bashkohen në futboll Imamët dhe priftërinjtë e Klinës u mblodhën në një fushë futbolli, luajtën për 30 minuta dhe i dërguan botës një mesazh
MMSR marrëveshje me komunitetet fetare për luftën kundër dhunës ndaj gruas MMSR ka arritur në një marrëveshje me komunitetet fetare, kjo për luftën kundër dhunës ndaj gruas. Ministria e Mirëqënie
Meta: Jemi një vend që gëzojmë harmoni të shkëlqyer fetare Në një intervistë të dhënë për kanalin televiziv italian “Rai News 24”, kreu i Kuvendit, Ilir Meta, ka folur për shumë ç
Komunitetet fetare i bashkëngjiten bamirësisë "Fundjavë Ndryshe" (FOTO LAJM) Aktivistë të nismës për bamirësi "Fundjavë Ndryshe" që organizojnë ofrimin e ndihmave njerëzve në nevojë çdo fundjavë du