999 rezultate për

diplomatik

Maroku shkëput raportet diplomatike me Iranin Maroku ka shkëputur marrëdhëniet diplomatike me Iranin për shkak të dyshimeve se po përkrah lëvizjen e pavarur Polisario
Maqedoni, BDI lakmon karrigen e presidentit Në takimin e fundit të kryeministrit të Republikës së Maqedonisë me liderin e Bashkimit Demokratik për Integrim BDI, Ali
Më në fund një shtet i BE-së kritikon luftën diplomatike të Serbisë Franca do t’i dërgojë notë proteste çdo shteti që në të ardhmen, eventualisht, me kërkesë të Serbisë, do të tërheqë njoh
Pafytyrësia diplomatike e serbëve, pasi u dëfryen me Erdoganin i këndojnë edhe Greqisë (VIDEO) Mediat greke i kanë bërë jehonë lajmit për darkën e shtruar për ministrin e tyre të Jashtëm, Nikos Kotzias gjatë vizitës
Kotzias u jep llogari serbëve për zyrën që do të hapë Kosova Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i ka siguruar autoritetet e Beogradit se vendi i tij nuk do ta ndryshojë që
Kosova hap zyrë diplomatike në Athinë Në prag të nisjes së turneut ballkanik të ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias, mediat greke, duke u thirrur n
Nuk preferoi asnjëherë të fotografohej me krerët e shtetit, ambasadori përfundon mandatin Ka nisur kthimi i ambasadorëve në Kosovë që u ka mbaruar mandati në shërbimin diplomatik. Kjo e ka gjetur edhe ambasador
Zaev: Nuk do të ketë buldozerë diplomatik mes Maqedonisë e Greqisë Kryeministri, Zoran Zaev konfirmoi se më 12 prill kryediplomati, Nikolla Dimitrov do ta takojë homologun e tij grek, Nik
Kriza diplomatike, ambasada ruse i përgjigjet qeverisë shqiptare Ambasada ruse në Shqipëri, ka vendosur që të reagojë pas vendimit të fundit të kryeministrit të vendit. Shqipëria pri
Menjëherë pas njohjes, Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Barbadosin Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka bërë të ditur se Kosova tashmë ka nënshkruar vendosjen e marrëdhënieve
Reforma e Haradinajt bëri punë, familjet e zyrtarëve pajisen me pasaporta diplomatike Qeveria e Kosovës më 20 shkurt ka marrë vendim që familja e kryeministrit Ramush Haradinaj, ajo e kryeparlamentarit Kadr
Daçiç vazhdon luftën diplomatike ndaj Kosovës, shkon në Afrikë Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç i ka bërë thirrje Ishujve të Komoreve që ta rishikojnë vendimin për njohjen pav
Berisha kërcënon Ramën dhe Thaçin: Mos ndani vendin Ish- Kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër sot rreth përfshirjes së Edi Ramës në planet për ndarjen e Kosovës, një
E la Vini apo ajo? Bora jep përgjigjen diplomatike Si gjithmonë, pas një ndarje pyetjet e para që të vinë ndër mend janë: “Pse u ndanë?” dhe “E la ai apo ajo?”. Përgji
Haradinaj mendon e për këshilltarët, i pajis me pasaporta diplomatike Privilegjet e Qeverisë Haradinaj nuk kanë të ndalur. Pasi ua rriti pagat, kryeministri është përkujdesur që udhëtimet
SHBA ndëshkojnë Shqipërinë për votën në OKB Këtë herë vota kundër e Shqipërisë ndaj vendimit të administratës së Donalt trump për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet
Serbia paralajmëron tërheqjen e njohjes për Maqedoninë Serbia mund tërheqë njohjen e Maqedonisë nëse kjo e fundit do të zyrtarizojë votën pro hyrjes së Kosovës në UNESCO. Bëhe
Serbia paralajmëron tërheqjen e njohjes për Maqedoninë Serbia do të tërheqë njohjen e Maqedonisë nëse kjo e fundit do të zyrtarizojë votën pro hyrjes së Kosovës në UNESCO. Bë
OKB, thirrje për shmangie të katastrofës me Korenë e Veriut Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i tha të premten Këshillit të Sigurimit se me Korenë
Kosova po humb energji në betejat e saj për njohje Marrja e njohjes diplomatike nga shtete të vogla dhe të largëta është shumë më pak e rëndësishme sesa të kesh një ekonom