999 rezultate për

diplomacise

Vukçeviq: Fletarresti në fuqi, Thaçi mund të arrestohet nëse vjen në Beograd Prokurori për krime lufte i Serbisë, Vladimir Vukçeviq ka deklaruar se fletarrestimi për Hashim Thaçin është ende në fuq
Shefi i diplomacisë belge, Didie Rejnders vizitë në Maqedoni Me ftesë të shefit të diplomacisë së Maqedonisë Nikolla Poposki, zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Jashtme t
Tre kërkesat ndaj Serbisë për dialogun me Kosovën Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini sot do të qëndrojë në Beograd me tri kërkesa: kthimin e serbëve në in
Ja si e flet Thaçi anglishten (VIDEO) Kryetari i Partisë Demokratike Hashim Thaçi tashmë që është në postin e ministrit të Jashtëm, duket se e ka dhe një sfid
Thaçi ia nis fuqishëm diplomacisë Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi ka takuar Sekretarin e Përgjithshëm të KE-së Thorbjorn Jagland në Strasburg. Thaçi ka
Arritjet e diplomacisë maqedonase në SHBA: Dreka, darka dhe numra telefoni Ish-ambasadori i Maqedonisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Zoran Jolevski ka thënë se arritja më e madhe e diplomac
Kurtz: Tensioni shqiptaro-serb do të marrë fund Rajoni i Ballkanit është pjesë integrale e Evropës dhe është detyrë e BE-së të fokusohet në integrimin e vendeve të Ball
Ministria e Jashtme e përqendruar në Diplomacinë Dixhitale Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës thotë që edhe këtë vit është e përqendruar me projekte të reja në forcimin e ima
Nuk ka konferencë të përbashkët pas takimit Venizelos Poposki Pas takimit të Ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikolla Poposki dhe homologut të tij grek Evangelos Venizelo
Mirosllav Lajçak mund të zëvendësojë Catherine Ashton Franco Frattini ish-shefi i diplomacisë italiane, së shpejti mund të jetë shef i NATO-s. Sipas gazetës vjeneze “Presse”
Jahjaga: 2013-ta vit i suksesshëm në fushën e diplomacisë Në Prishtinë ka nisur punimet Konferenca e dytë e Ambasadorëve të Kosovës, ku gjatë dy ditëve do të trajtohen çështjet k
Ashton raporton nesër për marrëdhëniet Kosovë-Serbi Do të raportohet mbi takimin e kryeministrit Hashim Thaçi dhe atij serb Ivica Daçiq që u mbajt të premten në Bruksel.
Zbulohen email-et greke, Wikileaks rreth financimit të UÇK-së Zbulohen dokumentet sekrete të zëvendëskryeministrit njëherësh ministër i Jashtëm i Greqisë, Evangelos Venizelos. Dokume
Selimi priti një delegacion parlamentar nga Danimarka Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, priti sot në takim një delegacion nga komis
Pakti detar me Shqipërinë, prioritet i diplomacisë greke Ratifikimi i marreveshjes detare mes Greqisë dhe Shqipërisë do të jetë një nga prioritetet e ngushtshme të diplomacisë
Spindelegger u kërkon homologëve të njohin Kosovën Ministri i Jashtëm i Austrisë Michael Spindelegger ka biseduar në Vjenë me vende të ndryshme për të njohur Kosovën. Në
Ambasadorja Oer do të referojë para diplomatëve Sot, në sallën e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ambasadorja franceze Lorens Oer do të mbajë një fjalim me temë "Vendi,
Shkupi të lërë pas të shkuarën ballkanike! Shkupi duhet të lërë pas të kaluarën ballkanike dhe të punojë kostruktivisht dhe seriozisht për të ardhmen evropiane. Kë
Marrëveshja, Beogradi një javë kohë për të ndryshuar mendim Beogradi zyrtar e ka gati edhe një javë në dispozicion për ndryshim të qëndrimit nëse dëshiron që samiti i Bashkimit Evr
Berisha zëvendëson ministrat e LSI, Selami në krye të diplomacisë Pas largimit të LSI-së, kryeminstri Berisha pritet të riformatojë kabinetin e tij qeverisës. Mësohet se ministrat e LSI-