Tetë Topa të Artë, Messi dhe Adidas rikrijon foton ikonike të legjendës se NB-së

Ylli argjentinas fitoi për herë të tetë trofeun më prestigjioz në aspektin personal, Topin e Artë duke lënë pas në këtë garë Erling Haaland dhe Kylian Mbappe.

Triumfi në Botërorin e Katarit me Argjentinën ishte vendimtar teksa Lionel Messi udhëhoqi albicelestet drejt titullit të tretë në botëror. Fitorja e Messit po festohet gjerësisht në SHBA, pasi ai është i preferuari i momentit i tifozëve amerikanë që nga transferimi i tij në Inter Miami.

Për të festuar fitoren historike, Adidas e ndihmoi Messin t’i bënte homazhe Russell, legjendës së ndjerë të NBA dhe ikonës së sportit amerikan, duke i dhuruar tetë unaza të arta.

Sulmuesi i Inter Miami pozoi me duart e tij në mes të fytyrës duke mbajtur tetë unazat në gishta, ku përsëriti pozën legjendare të Russell nga një fotosesion në vitin 1996.

 

Trashëgimia e Russell si kampion mbetet një gur themeli i historisë së NBA, ashtu si Messi në futbollin botëror.

Gjatë 13 sezoneve të tij në ligën e basketbollit, ai ishte një forcë dominuese, duke udhëhequr Boston Celtics në 11 kampionate të pabesueshme NBA. Kjo përfshin arritjen e jashtëzakonshme të fitimit të tetë titujve radhazi nga viti 1959 deri në vitin 1966, me asnjë ekip tjetër që nuk ka mundur të fitojë më shumë se tre kampionate radhazi.

 


Shtuar 31.10.2023 14:13

Tags: ,