Një video e Roy Keane duke qortuar Ronaldon 18-vjeçar është bërë virale në internet

Roy Keane vendosi standarde të larta në stërvitjen e Manchester United dhe i riu Cristiano Ronaldo shpejt e kuptoi se sa serioze ishin kërkesat e Keane.

Ish-kapiteni i Manchester United nuk priste gjë tjetër veç përkushtimit nga bashkëlojtarët e tij. Nën drejtimin e Keane, lojtarët erdhën në stërvitje disa orë para fillimit.

“Keen jo vetëm që zbatoi standardet e cilësisë, ai i vendosi ato vetë. Ai mund të shante, dhe më pas të kalonte nga fjala në vepër. Ai ishte i pamëshirshëm. Do të doja që njerëzit të shohin se sa shumë është stërvitur ky djalë”, kujtoi Quinton Fortune në një intervistë të fundit, shkruan albeu.com.

Keane ishte i bindur. Edhe i riu Cristiano Ronaldo, i cili erdhi te Manchester United për 12 milionë funte nga Sportingu, mori një qortim.

Një video e vitit 2003 u shfaq në rrjet, 18-vjeçari Cristiano nuk ishte mjaft i fokusuar në stërvitje. Regjistrimi tregon se portugezi nuk mundi ta rikuperonte dhe për pasojë kundërshtari shënoi portierin Tim Howard. “Cristiano, hajde!” Bërtiti Keen.

Ish-mbrojtësi i Manchester United, Quinton Fortune, kujton rregullin e pashprehur:

“Që në ditën e parë ishte e qartë se në stërvitje duhet të jesh në gatishmëri. Nëse nuk jeni në formë, dikush do të zërë vendin tuaj. Gjithçka është e thjeshtë. Nëse stërvitja fillonte në orën 10.15, atëherë mendova: “OK, duhet të arrij në 9, apo edhe në 8 të mëngjesit. Gary dhe Phil Neville, Cristiano, Roy Keane,  të gjithë këta djem e bënë atë, ishte e natyrshme.

“Ne e morëm çdo seancë stërvitore si shansin tonë të fundit për të dëshmuar veten. Më pas u bë zakon”. /albeu.com/

Shtuar 29.06.2022 16:36