LISTA/ Anglia publikon listën me 26 lojtarë për Euro 2020, ka surpriza

Pasi thirri 32 futbollistë në grumbullimin paraprak, Gary Southgate eliminoi 6 prej tyre dhe përpiloi listën përfundimtare prej 26 lojtarësh, me të cilët përfaqësuesja e “tre luanëve” do të garojë në Kampionatin Europian.

Është konfirmuar në kombëtare mbrojtësi i djathtë i Liverpoolit, Alexander-Arnold, i cili u la jashtë në ndeshjet eliminatore të muajit mars, teksa jashtë përfaqësueses mbetën emra si Watkins, Lingard, Greenwood e Ward-Prowse.

Ja lista e plotë e futbollistëve të grumbulluar nga Southgate:
Portierë: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton).

Mbrojtës: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolves), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Atle’tico), Kyle Walker (Manchester City).

Mesfushorë: Jude Bellingham (Dortmund), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham).

Sulmues: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Dortmund), Raheem Sterling (Manchester City).


Shtuar 1.06.2021 21:13